Bölümler

Söyleşiler

Muharrem Balcı'nın, farklı konulardaki deneyimlerini ve tüm söyleşilerini büyük bir zevkle okuyabileceğiniz sayfadır.

Yayınlar

Muharrem Balcı'nın, farklı alanlardaki tüm kişisel sunum, yazı, tebliğ, makale, rapor, mektup, bayram mesajı, kitap, söyleşi, konuşma metin ve videolarını bulabileceğiniz sayfadır.

Medya

Video ve konuşmalarını bulabileceğiniz sayfadır.

Hukuk Dünyası

Örnek Kararlar'ı, Savunmalar'ı, Raporlar'ı, Belgeler'i, Alıntı Yazılar'ı, Söyleşiler'i ve Hukuk Terimleri'ni bulabileceğiniz sayfadır.

Kitaplık

Çok sayıda kitap ve özetlerini, örnek kişilerin yazılarını bulabileceğiniz sayfadır.

Söyleşiler

Tahkim, İnsanları Hasım Yerine Hısım Yapar

Tahkim, İnsanları Hasım Yerine Hısım Yapar

Tahkim nedir? Bizim medeniyetimizde bir karşılığı var mıdır? Yoksa yeni bir kurum mudur?
Tahkim, merhum hukukçu Rasih Yeğengil’in ifadesiyle, “anlaşmazlıkların devlet yargısı dışında, özel bir organ aracılığı ile çözümlenmesi”dir. Tahkim, yani hakem yargılaması, insanlığın var oluşundan bu yana işleyen bir kurumdur. Bizim medeniyetimizde de karşılığı vardır, hatta “tarih boyunca tahkimin en iyi uygulaması, İslam medeniyetinde olmuştur” diyebiliriz. Modern Türk Hukuk Sisteminde de kuralları ve uygulamasıyla birlikte tahkim vardır, ancak devletçi politikalar yüzünden devlet yargısının karşıtı, hatta alternatifi kabul edilerek bu sistem kadük bırakılmıştır. Son zamanlarda tahkimin kıymeti anlaşılmakta ve uygulaması artırılmaktadır.

Hikmet Çalışmaları - İstanbul Sözleşmesi

Yargı Reformu Stratejisi Üzerine

Allah’ın her günü, yedi düvel edebiyatı ile uyutulmaya çalışıldık. Ne zaman insanca bir düşünce veya eleştiri getirsek, ‘şimdi sırası değil’, ‘sen de mi abi’ gibi laflarla ötelendik. Bunlar OHAL değilse, nedir OHAL? Bir hukukçu kardeşimin raporundaki deyimiyle, OHAL, BU HAL

Konuşan Av. Ayşe AKPINAR 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi(YRS)nin amacı nedir? Neden YRS ye ihtiyaç duyulmuştur?

Yargı Reformu AB üyelik sürecinin bir parçası olup, AB uyumu kapsamında kapsamlı bir değişim paketidir. Nihai tahlilde, Yargı Reformu Stratejisi Belgesi’nin 3. maddesinde ifadesini bulduğu gibi, hukuk devletinin güçlendirilmesi, hak ve özgürlüklerin korunup geliştirilmesi, etkin ve hızlı işleyen bir adalet sisteminin oluşturulması amaçlanmıştır. Hemen belirtmeliyim ki, belgeye yansıyan kabul, Türkiye’de bir hukuk devletinin varlığıdır. Ancak, hukuk devletinin varlığını kabule rağmen, 2009, 2015 ve 2019 yıllarında bu kadar kapsamlı bir Yargı Reformu Stratejisi hedeflenmesi ve hazırlıkları, bir hukuk devletinin varlığına değil, hukuk devleti olma yolunda adımları ifade etmektedir.

Avukat Muharrem Balcı'nın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hakkında Sunumu

"Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Okul" projesine dair dosya soruları

“Cinsiyet eşitliği” ifadesini doğru buluyor musunuz? Cinsiyet eşitliği, yaradılıştan insanlara verilmiş eşitliktir. Kadın – erkek eşitliği. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde ise “Toplum tarafından yüklenen (Dikkat! Yaradılıştan değil) ve sosyal olarak kurgulanan roller, davranışlar ve eylemler” esas alınıyor. Bir başka ifade ile cinsiyet rollerinin yaradılıştan değil toplum tarafından verilmesinden bahsediliyor. Esasen yaradılışta eşitlik, yani cinsiyet eşitliği, farklı cinslerin temel hak ve özgürlüklerde eşit olmasıdır. BM İnsan Hakları Beyannamesinde olduğu gibi, İslam inancında da cinsler eşittirler. Her türlü hakların dağıtılmasında ve insanlık onurunda eşitlik.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinde,

Yaşayan Sünnet Sürecinde Aliya ve Arkadaşlarında Gelecek Tasavvuru

Hukukta Kariyer

Bir avukat olarak, öğrencilik yıllarınıza döndüğünüzde, iyi ki de yapmışım dediğiniz veya şimdiki aklım olsa yapmazdım dediğiniz şeyler var mıdır? Biz hukuk öğrencilerine neler tavsiye edersiniz? Gençlik yıllarım 1968 ve sonrası yıllardır. Yani 68 Kuşağı’na ilintilenmiş bir yaşta, 1972’de Üniversiteye girdim. Liseyi 6 yılda, üniversiteyi de 6 yılda tamamladım. Bundan dolayı da şükrediyorum. Tam zamanında bitirmiş olsaydım, şimdiki bilgi – eylem, iman – amel bütünlüğüm olmayacaktı diye düşünüyorum. Bu yüzden genç arkadaşlara amiyane tabirle “çok da şey etmeyin” diyorum. Kaderin bize ...

Polis ile Yeşilay Arasında "Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek' Antlaşması

"Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları ve Kavramlarımız" - Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi